Vznik známek

   Vydání prvních známek Dětem 1936 a druhým v r. 1937 a významný finanční příspěvek pro sociální instituce, které se staraly o péči o dítě, přimělo poštovní správu k vydání dobročinných známek v r. 1938.
   Ze závěrečné zprávy ministerstva pošt a telegrafů, která byla uveřejněna ve Věstníku pod č. 96.560-IV/1 z 30. prosince 1937 vyplývá, že vydání dobročinných známek Dětem 1937 vyneslo pro dobročinné účely celkem 1 719842,50Kč, taktéž výtěžek z dobročinných příplatků byl proti roku 1936 o 32% vyšší. Věstník uváděl rovněž rozdělení výtěžku různým institucím i na různé akce ve prospěch dětí a další podrobnosti.
   Nové dobročinné známky měly opět stejný motiv, rozdělený na dvě známkové hodnoty, třetí hodnotu tvořil aršík. Předlohou pro známku tvořil fotografický snímek, který byl náhodně pořízen při zájezdu prezidenta T. G. Masaryka v r. 1928 ve Žďáru na Moravě, kde prezident při uvítání podržel v náruči děvčátko v kyjovském kroji.Detail tohoto snímku pro návrh na známku a kupón včetně návrhu na aršík zpracoval a rytinu provedl Bohumil Heinz.

Vydání známek

   Známky byly vydány ustanovením č. 22/1938 VMPT č. 12 (vydáno 3. března). V první části Věstníku jsou otištěny úvahy Karla Čapka a prof. Dr. A. Matějčka o významu celé dobročinné akce, která významným dílem přinese další finanční prostředky na uvedený účel.
   Z druhé části uvádíme nejdůležitější údaje v doslovném znění.
   Dne 7. března 1938 budou vydány dobročinné známky jednak v obvyklé úpravě, jednak také ještě v úpravě aršíkové. Mají tyto hodnoty a barvy:
50h zelená ………………….1 600 000 kusů
1Kč červená ………………..1 400 000 kusů
2 Kč černá …………………200 000 kusů
   Prodávají se s příplatkem ve prospěch strádajících dětí. U známek hodnoty 50h a 1 Kč činí příplatek 50h a u aršíkové známky hodnoty 2 Kč jest příplatek 3 Kč. Jest tedy prodejní cena série známek obou hodnot 2, 50 Kč a cena aršíku 5 Kč.
   Dobročinné známky hodnot 50h a 1 Kč zašlou poštovní hospodářské úřady (v Čechách) poštovní hospodářská ústředna) všem poštovním úřadům z moci úřední podle stanoveného klíče.
   Aršíky rozešle poštovní hospodářská ústředna jen těm poštovním úřadům, u nichž vyplatili zájemci příslušnou částku bianco šekovým výplatním lístkem (viz ustanovení č. 11/1938 ve Věstníku čís. 6). Každé zásilce aršíků připojí hospodářská ústředna odběrní lístky a jmenový list, v němž jsou zapsána jména (adresy) subskribentů a počet subskribovaných aršíků.
   Dobročinné známky obvyklé úpravy (50h a 1Kč) jsou určeny jednak pro subskribentky aršíků, jednak pro volný prodej.
   Aršíky bude vydávati poštovní úřad výhradně jen subskribentům zapsaným v jmenovém listu a to v době od 7. do 21. března 1938.
   Třetí část Věstníku uvádí popis známek a aršíku, který rozvádíme v příslušných statích. Kupóny jsou tentokráte potištěny v celé ploše, podobně jako zámky s grafickou úpravou a legendou "T. G. M" a datem "7.III.1938".
   Vlastní známky i aršík mají v horní části bílý nápis ČESKOSLOVENSKO a pod tím barevným písmem DĚTEM 1938. V dolní části, přes celou šířku známky, je bílá plocha ve formě stuhy s nápisem barevnými písmeny "Měj úctu k duši dítěte".
   Mimo výše uvedeného je na aršíku nad obrazem známky umístněn monogram TGM s vavřínovou větvičkou a pod známkou reprodukce podpisu presidenta "T. G: Masaryk".
   Je třeba si povšimnout zvláštní distribuce, pokud jde o aršíky. Aršíky si mohla veřejnost objednat u nejbližšího poštovního úřadu po předchozím zaplacení, ovšem s vázáním vždy dvou sérií známek na jeden aršík. Obě hodnoty 50h a 1Kč byly jinak ve volném prodeji u všech poštovních úřadů. Další pozoruhodností bylo upozornění, že z prodeje známek se neposkytuje žádná provize.
   Ač známky vyšly oficiálně 7. března, dostaly se u dvou poštovních úřadů do prodeje již 5. března. Původně stanovená doba platnosti stejným ustanovením č. 22/1938 kterým byly známky vydány, byla prodloužena tím, že známky byly v prodeji až do 30. listopadu 1939, jejich platnost trvala do 15. prosince 1939 (staženy byly z oběhu k 01.12. 1939).

Tisk známek a aršíku

   Známky i aršík byly vytištěny v tiskárně Unie v Praze. Známky byly provedeny rotačním ocelotiskem na stroji Stickney, obdobně jako ostatní známky velkého formátu. Každá z obou hodnot byla vytištěna jedním párem desek (dvoudesková forma) a obsahovala celkem 100 známek a 12 potištěných kupónů v běžném sestavení. Tiskové desky neměly desková označení. Při měření velikosti obrazu kupónu bylo zjištěno, že se velikost neshodovala přesně s obrazem známky, ale činila u kupónu 50h známky 2,6 x 27, 8 mm a kupón 1 Kč známky 22, 6 x 28, mm.
   Aršík byl vytištěn ocelotiskem z ploché desky na stroji Johnston, stejným způsobem jako aršík Bratislava 1937, s tím rozdílem, že byl jednobarevný a nebyl opatřen zoubkováním.
   Bylo zjištěno (jak uvádí dřívější literatura), že tiskárna se pokoušela aršík tisknout rovněž na rotačce Stickney, ale naprostý nezdar s urychlením, aby dohnala zpoždění, se vrátila k tisku z ploché desky.

Výrobní vady

   Běžně se vyskytují menší barevné skvrny na okraji archů obou známek. Jiné vady tisku, papíru nebo zoubkování nebyly předloženy. U aršíku se vyskytují především některé odchylky ve velikosti , zvláště ve vodorovném rozměru, který se vyskytuje od 69 do 72 mm a také někdy vzácněji v šikmém svislém seříznutí. Rovněž byly doloženy obtisky na lepu.

Zkusmé tisky

   Jsou známy otisky hotových či nehotových původních rytin obou známek a aršíku na tlustším hladkém papíru bez lepu. Jedná se o zkusmé tisky z dohotovené rytiny, které prováděl sám rytec.

aršík 2 Kč TGM Dětem 1938, Pof. A335, černý, na listu křídovaného papíru (v obou směrech větším, než skutečný aršík)

aršík 2 Kč TGM Dětem 1938, Pof. A335, černý, na listu křídovaného papíru (v obou směrech větším, než skutečný aršík)